Lena Woźniak

województwo: mazowieckie,
schorzenie: wrodzona deformacja lewej kończyny dolnej
Walkę o Lenkę i o jej sprawność prowadzimy od zawsze. Nasza najmłodsza córeczka urodziła się z deformacją lewej nóżki.

Lenka ma 6 lat i poszła do zerówki. Od września może pójść do szkoły, o ile zdrowie jej na to pozwoli.

W ciąży, podczas badania USG, nikt nie zauważył, że jest coś nie tak. Lenka była malutka, ale już wtedy miała wadę nóżki… Dla nas to był szok. Szok, z którym po porodzie musieliśmy sobie poradzić sami, bo nie dostaliśmy w szpitalu wsparcia psychicznego. Lenka ma dwoje starszego rodzeństwa. Długo zajął naszej rodzinie powrót na właściwe tory. Zaczęliśmy szukać ortopedów.

Lena przed operacjami.jpg

Walkę o sprawność córeczki prowadzimy w zasadzie od zawsze. Lenka urodziła się z deformacją i skróceniem kości uda i kości podudzia w lewej nodze. Polscy lekarze nie dawali jej szans. Usłyszeliśmy - amputacja. My nie daliśmy za wygraną! Szukaliśmy dalej. Z pomocą przyszli lekarze z Paley European Institute. We wrześniu 2019 roku Lenka przeszła operację za ponad 300 tysięcy złotych. Mogliśmy oglądać pierwsze kroki córeczki. Nasza codzienność w końcu się zmieniła, a Lenka mogła obserwować świat z zupełnie innej perspektywy.

lena po 1 operacji 2.jpg

lena po 1 operacji 4.jpg

By zawalczyć o pełnię sprawności potrzebna była kolejna operacja, która pochłonęła 230 tysięcy złotych. Kolejny raz zadziałali fundatorzy i osoby o dobrych sercach. Dzięki tej operacji dysproporcja przestała się pogłębiać i Lenka nadal mogła korzystać z podwyższanych bucików, które umożliwiały jej swobodne poruszanie. Co prawda Lenka woli biegać boso, ale to z kolei może prowadzić do poważnych wad kręgosłupa i bioder – ich obciążanie każdego dnia może doprowadzić do tego, że mimo operacji wciąż będzie miała olbrzymie problemy z poruszaniem.

lenka po 2 operacji.jpg

lenka po 2 operacji 3.jpg

Przez trzy lata mogliśmy zaznać spokoju, normalności, oddechu... W październiku 2023 roku podczas kontroli okazało się, że po ostatniej operacji kolano Lenki nie rośnie prawidłowo, przez co wkrada się również skrzywienie kręgosłupa i miednicy. W nóżkę trzeba włożyć płytki, śrubki…  Trzeba poprawić więzadła. Za źle rosnącym  kolankiem idzie obniżenie biodra i skrzywienie kręgosłupa. Kwota operacji znów szła w dziesiątki tysięcy złotych. Tym razem to 90 tysięcy. Tyle już zrobiliśmy, że nie jest to etap, na którym możemy zrezygnować. Nie chcemy zaprzepaścić wszystkiego, co dotychczas osiągnęła nasza córeczka.

lenka obecnie 2.jpg

Lenka jest pogodną dziewczynką. Ze względu na historię z nóżką woli stacjonarne zajęcia. Jest utalentowana plastycznie, a jeszcze niedawno chodziła na balet.

1,5 procent podatku i środki z subkonta przeznaczamy głównie na rehabilitację. Cały nasz tydzień jest nią wypełniony.  Gdyby nie to, nasza córeczka byłaby w zupełnie innym miejscu niż jest teraz. Lenka cały czas chodzi w ortezach i w butach ortopedycznych. Musimy je wymieniać, bo nasza dziewczynka cały czas rośnie. Po operacji z pewnością będziemy potrzebować kuli i balkonika. Dodatkowo rozglądamy się za sprzętem do integracji sensorycznej. Lenka ma zespół Aspergera, jest dzieckiem trochę wycofanym i potrzebuje wsparcia w grupie, dlatego chodzi na Treningi Umiejętności Społecznych. Jej marzeniem jest lot samolotem. A my chcemy, żeby każdego dnia wznosiła się coraz wyżej, bo bardzo ciężko na to pracuje.

Lenka ma szansę na to, żeby przyszłość nie oznaczała dla niej ciągłych problemów z poruszaniem. Za kilka lat to może być dla całej naszej rodziny tylko wspomnieniem. Za kilka lat mamy szansę na inną rzeczywistość, z daleka od szpitali, rehabilitacji i bólu. Za pomoc w jej urzeczywistnieniu z całego serca dziękujemy.

lenka_obecnie.jpg
lenka_po_2_operacji_2.jpg

Lena Woźniak

nr 7035, 6 lat, województwo: mazowieckie, schorzenie: wrodzona deformacja lewej kończyny dolnej