Paweł Makowski

województwo: podlaskie,
Zespół Downa wiąże się z opóźnieniem psychoruchowym, jednak ze wszystkich sił staram się pokonać wszelkie trudności. Codziennie ćwiczę, by nadrobić to, czego nie dostałem od życia.

Kiedy mama nosiła mnie pod sercem nic nie wskazywało na to, że będę dzieckiem z zespołem Downa. Urodziłem się o czasie, ale byłem drobniutki. 1800 gramów szczęścia. Jedyny problem, który wtedy zauważono to to, że mam zrośnięte paluszki - kciuk z palcem wskazującym. Badania wykazały, że mam problem z lewą rączką, czyli wrodzone zwichnięcie kości promieniowej łokcia. Od urodzenia choruję też na niedoczynność tarczycy. Dopiero jak miałem 3 miesiące zaczęto podejrzewać u mnie zespół Downa. Badania genetyczne to potwierdziły. Kiedy miałem trzy latka, rozdzielono moje paluszki, ale ponieważ w palcu wskazującym nie mam jednego paliczka, nie mogę go zginać. Moja lewa ręka jest w tej chwili 5 centymetrów krótsza od prawej. Lekarze mówią, że nie można tego zoperować. Dodatkowo od 4 lat mam łojotokowe zapalenie skóry głowy, co wiąże się z kupowaniem drogich leków.

W tej chwili chodzę do szkoły podstawowej z oddziałami integracyjnymi, ale zacząłem ją później niż moi koledzy, bo gdy miałem 9 lat. Trochę już czytam i piszę. W szkole mam rehabilitację ruchową i terapię sensoryczną. Jeżdżę też na koniach i chodzę na basen. Umiem samodzielnie pływać w płetwach, a wyjazdów na basen wprost nie mogę się doczekać. Mam dwoje starszego rodzeństwa. Tata pracuje na gospodarstwie. Mama jest po wypadku i nie może pracować. Poświęciła się wychowywaniu nas i sprawuje nade mną opiekę. Staram się pomagać w domu, jak tylko mogę. Wycieram kurze, opróżniam zmywarkę, grabię liście. Jestem bardzo samodzielny, jak na choroby, z którymi się urodziłem. Pomaga mi w tym rehabilitacja. Ze wszystkich sił staram się pokonać wszelkie trudności. Nie poddaję się. Chcę nadrobić to, czego nie dostałem od życia, dlatego każdego dnia ćwiczę. W międzyczasie podgrywam sobie na keyboardzie i śpiewam, najchętniej piosenki disco-polo i Sławomira. W ostatnim quizie, który zrobiła mi mama, odgadłem tytuły wszystkich piosenek.

Środki zebrane na subkoncie pomogą mi utrzymać wypracowane rezultaty, a nawet pójść krok dalej. Chciałbym być samodzielny i rozwijać się tak, jak moi rówieśnicy. Jako dziecko niepełnosprawne jestem pod stałą opieką wielu specjalistów m.in. endokrynologa, genetyka, kardiologa, neurologa czy lekarza rehabilitacji. Mam w sobie bardzo dużo ciepłych uczuć i z tego miejsca przytulam każdego, kto wpłaci choćby złotówkę, bym mógł dalej pracować nad sobą. Z Waszą pomocą mogę osiągnąć naprawdę wiele!

Paweł Makowski

nr 649, 14 lat, województwo: podlaskie, schorzenie: zespół Downa, niedoczynność tarczycy, łojotokowe zapalenie skóry, wrodzone zwichnięcie kości promieniowej łokcia, rozdzielenie palców lewej dłoni (kciuk z palcem wskazującym, brak paliczka w palcu wskazującym), obniżone napięcie mięśniowe